SBK Holding

HABERLER

İngiliz fon AIM, Türkiye'ye 400 milyon dolar ayırdı

İngiliz fon AIM, Türkiye'ye 400 milyon dolar ayırdı

"Yabancılar Türkiye'yi terk ediyor" algısına İngiltere'den tokat gibi yanıt geldi. İngiliz fonu AIM, Türkiye'de İstanbul merkezli SBK Holding ile yatırım kararı aldı. Londra merkezli fonun CEO'su Ana Cukic Armstrong, "Türkiye'ye ilk kez geldik. SBK ile birlikte yıl sonuna kadar 400 milyon dolarlık yatırım hedefimiz var" dedi. AIM'in özellikle ABD, İngiltere, İrlanda gibi ülkelerdeki emeklilik fonlarının parasını yönettiğini kaydeden Armstrong, Türkiye'de özel sermaye fonu gibi bir çalışma izleyeceklerini, şirket alarak yatırım yapacaklarını dile getirdi. Aberdeen Asset Management başta olmak üzere birçok fonun yönetiminde de bulunan Armstrong, gelişmekte olan ülkelere odaklanan AIM'in Türkiye ile birlikte Çin ve Rusya'da da bazı alımlara imza attığını vurguladı.

 

SEÇİMDEN ÖNCE 200 MİLYON $

Bünyesinde Münir Şahin, BETASAN, Biofarma gibi sağlık ilaç ve sağlık şirketlerini barındıran SBK Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, "İflas ve icrada olan, üretim yapamayan ya da işçisine maaş ödeyemeyen krizdeki şirketleri satın almak istiyoruz. Bir anlamda köklü markaları tekrar küllerinden doğmasını sağlayacağız" diye konuştu. Yabancı ortaklarının Türkiye'ye güveninin tam olduğunu kaydeden Korkmaz, "Yeni girdiler ancak seçimlerden önce 200 milyon dolarlık bir alım yapmak hedefindeler. Bu parayla krizdeki üç Türk şirketi satın alınacak" dedi.

 

3 ŞİRKETLE GÖRÜŞÜYORUZ

Korkmaz, şöyle devam etti: "Bunlardan biri Türkiye'nin en büyükleri arasında yer alan bir iplik, dokuma ve tekstil fabrikası. Bu fabrikanın tamamı SBK Holding ve AIM fona geçecek. Tahmini yatırım bedeli 40 milyon dolar. İkincisi ise 5 yıldızlı otelleri olan bir turizm şirketinin yüzde 51 hissesi 60 milyon dolar bedelle satın alınacak. Üçüncüsü ise 100 milyon euro cirosu, 600 çalışanı olan bir otomotiv yan sanayi şirketi. Bunun da tamamı alınacak." Korkmaz, "Ben yeni fabrika kurmuyorum" dedi.

Kaynak: 
sabah.com.tr


SBK Holding

Kandilli Mah. Kandilli-Göksu Cad. No:19/1 Üsküdar İstanbul

Telefon: +90 212 345 04 48 / 49

Fax: +1 90 212 345 04 50

E-Posta: info@sbkholding.com.tr

SOSYAL MEDYA